Zapobieganie bólom zębów

Klinika stomatologiczna Ruda Śląska

W celu maksymalnego ograniczenia wystąpienia bólów zębów na tle zmian w obrębie tkanki twardej i stanów chorobowych miazgi należy:

dbać o higienę jamy ustnej:
przynajmniej 2 razy dziennie szczotkować zęby pastą zawierającą fluor;
delikatnie szczotkować dziąsła i język;
przestrzenie międzyzębowe czyścić nicią dentystyczną;
stosować płyn do higieny jamy ustnej;
ograniczyć spożycie produktów zawierających cukier;
stosować dietę bogatą w wapń;
spożywać duże ilości wody w celu wspomagania procesu produkcji śliny;
regularnie kontrolować stan uzębienia u dentysty:
raz na 12-24 miesiące – osoby bez problemów z zębami i jamą ustną;
co 6 miesięcy – dzieci (w celu szybszego wykrycia ewentualnych zmian);
przeprowadzać czyszczenie uzębienia w gabinecie stomatologicznym;
w razie potrzeby stosować zalecone przez lekarza kuracje fluoryzacyjne.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w#Profilaktyka

Borowanie zębów wykonywane w trakcie leczenia kanałowego

Klinika stomatologiczna Ruda Śląska

Leczenie kanałowe zębów bardzo często wykonywane jest u osób dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że u dorosłych osób znacznie częściej rozwija się głęboka próchnica niż u dzieci. Na pierwszym etapie leczenia kanałowego musi zostać wykonany przegląd dentystyczny razem z ewentualnymi zdjęciami rtg, dzięki którym będzie można jeszcze lepiej ocenić stan zepsutego zęba. Następnie wykonywane jest borowanie zęba, które ma służyć jego oczyszczeniu oraz stopniowemu przedostawaniu się do korzenia zębowego, a stamtąd do całego kanału. Po jego otwarciu będzie można zastosować środek leczniczy, który zatruje korzeń nerwowy i będzie oddziaływał na zęba przez tydzień. Po upływie tego czasu dentysta przeprowadzi kolejne borowanie i założy wypełnienie stałe.

Ekstrakcje zębów wykonywane są zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W przypadku tej drugiej grupy pacjentów wyrwanie zęba może stać się konieczne wówczas, gdy został on zaatakowany przez głęboką próchnicę. Poza tym u części pacjentów zęby wyrywane są po różnych wypadkach, w efekcie których również jeden z zębów uległ złamaniu lub zruszeniu. Najczęściej możliwe jest przeprowadzenie u osoby dorosłej szybkiej ekstrakcji zęba pod znieczuleniem lub bez znieczulenia. Taka procedura trwa zwykle jedynie kilka minut. Jednak czasami istnieje potrzeba przeprowadzenia ekstrakcji zęba przez chirurga, który przy użyciu dodatkowych narzędzi będzie mógł w pełni usunąć z dziąsła korzeń zębowy lub pozostałości po samym zębie.

Nowe metody w stomatologii

Od kilku lat coraz bardziej popularne stają się alternatywne, dość nieznane jeszcze metody leczenia zębów. Jedną z nich jest możliwość laserowego leczenia ubytków. Jest to metoda coraz bardziej popularna z uwagi na to, że jest to bardzo wygodny dla pacjentów. Laserowe leczenie zębów jest bowiem bezbolesne. Można spodziewać się, że w przyszłości będzie to bardzo popularna metoda leczenia ubytków, ponieważ obecnie wielu pacjentów obawia się wizyt u stomatologa właśnie ze względu na bolesność zabiegów stomatologicznych. Te alternatywne metody leczenia zębów na razie są dość mało rozpowszechnione głównie ze względu na to, że nie jest to jeszcze do końca sprawdzona metoda, ale za kilka lat z pewnością będziemy świadkami prawdziwej rewolucji w stomatologii.

Już od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajani do tego, że należy szczególną wagę przykładać do troski o własne uzębienie. Oczywiście, jest to korzystne dla naszego samopoczucia, ponieważ regularne wizyty u dentysty mogą sprawić, że zabiegi dentystyczne będą mniej bolesne. Istnieje również dodatkowa zaleta regularnych przeglądów stomatologicznych – przede wszystkim możemy zaoszczędzić w ten sposób wiele pieniędzy. Okazuje się bowiem, że rzadsze wizyty u dentysty wpływają na częstsze konieczności na przykład leczenia kanałowego, które jest bardzo drogie. Warto więc pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu swojego uzębienia.

Dodane: 03-04-2019 20:53