Kilka porad dla pacjentów stomatologicznych

Kilka porad dla pacjentów stomatologicznych czyli Dentysta Zabrze cyny? Niewątpliwie stomatologia to kluczowa dziedzina nauki, która ma bezpośredni wpływ na jamę ustną. Bez stomatologa w dzisiejszych czasach nie jest możliwe funkcjonowanie naszego organizmu. Choć wy

Dodane: 13-03-2019 04:38
Kilka porad dla pacjentów stomatologicznych

Wszystko co warto wiedzieć o stomatologii

Dentysta Zabrze

Co warto wiedzieć o stomatologii, jakie są najważniejsze pytania, na które warto znaleźć odpowiedź jeśli myślimy o tej właśnie dziedzinie medycyny? Niewątpliwie stomatologia to kluczowa dziedzina nauki, która ma bezpośredni wpływ na jamę ustną. Bez stomatologa w dzisiejszych czasach nie jest możliwe funkcjonowanie naszego organizmu. Choć wydaje nam się, że stomatolog dba przede wszystkim o aspekty wizualne, to dentysta pełni też szereg innych ról. Nie wolno zapominać o tym, że w ząb może wdać się zakażenie, podobnie jak w całą jamę ustną. Jest to sytuacja niebezpieczna, w której kluczowe będzie znalezienie takiego rozwiązania, które przyczyni się do poprawienia skuteczności działania i da pacjentowi pewność całkowitego wyleczenia w stu procentach.

Kto może zostać dentystą? Czy studia, które trzeba skończyć są łatwe, czy jednak wymagają ogromu wysiłku? Jak wskazują przeróżne statystyki i opinie samych studentów, studia na stomatologii są zdecydowanie skomplikowane, wymagające wysiłku, a przede wszystkim ogromnej praktyki. Żeby zostać dentystą trzeba zdać odpowiednie egzaminy i być przygotowanym do wielu zabiegów przeprowadzanych podczas samych już studiów. Już podczas studiów studenci realizują praktyki, pod okiem swoich profesorów lecząc innych pacjentów. To świetne rozwiązanie także dla samych pacjentów. Oczywiście jest tu jakieś ryzyko, ale z drugiej strony taki dentysta dokładnie realizuje swoje zadania i wszystko odbywa się pod czujnym okiem przełożonego.

Bezbolesne leczenie zębów

Nowoczesne metody leczenia zębów pozwalają na to, że takie leczenie odbywa się w jak najbardziej bezbolesny sposób. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku dzieci, które bardzo stresują się z powodu wizyty u dentysty, a ból związany z przeprowadzaniem zabiegów dentystycznych może stać się dla nich dodatkowym powodem do stresu. Jednak trzeba stwierdzić, że również osoby dorosłe nie lubią wizyt dentystycznych. Zwłaszcza mężczyźni bardzo nie lubią siedzieć na fotelu dentystycznym. Dlatego nowoczesne metody leczenia zębów pozwalają także na bezbolesne leczenie zębów u osób dorosłych. Pozwalają w tym na przykład zastrzyki zamrażające dziąsła i odpowiednie wiertła oraz tabletki przeciwbólowe sprzedawane do domu.

W dużych gabinetach dentystycznych mogą przyjmować lekarze różnych specjalności. Należą do nich dentyści oraz chirurdzy szczękowi, a także ortodonci i protetycy. Dlatego wyposażenie dużych gabinetów dentystycznych jest bardzo bogate i pozwala na wykonywanie różnego rodzaju zabiegów. Wobec tego w dużych gabinetach dentystycznych leczeni są pacjenci w praktycznie każdym wieku. Dzieci korzystają z leczenia stomatologicznego oraz z ekstrakcji zębów i wizyt u ortodonty. Natomiast osoby dorosłe oprócz leczenia zębów muszą czasami odbywać wizyty u protetyków. Z takiego samego powodu do dużych gabinetów dentystycznych udają się osoby starsze. Takim osobom szczególnie zależy na szybkich i fachowym leczeniu.

Starsze metody stomatologiczne

Zaniedbanie zębów wiąże się w większości z koniecznością ich poważniejszego leczenia. Jest to najczęściej leczenie kanałowe, lub też w poważniejszych przypadkach konieczne jest usunięcie zęba. O ile są to zęby trzonowe to jedyny problem, jaki możemy mieć, to problemy z gryzieniem. Problem pojawia się, jeżeli usunięte zostają zęby z przodu, co wiąże się z mniejszą estetyką, jak również pogorszeniem pewności siebie. Osoby, którym został usunięty jeden ząb lub też kilka często nie chcą się uśmiechać. Z tego też względu, aby podnieść ich samoocenę, konieczne jest wstawienie nowego zęba. Tym już jednak zajmują się protetycy, którzy mogą odtworzyć ząb w postaci stałej, lub też w postaci ruchomej. Sztuczne zęby stałe są na pewno mniej kłopotliwe, ze względu na to, że wymagają takiej samej pielęgnacji, jak pozostałe zęby. W przypadku protez ruchomych pojawia się dodatkowa konieczność wyjmowania ich z ust i dodatkowego ich czyszczenia, jak również zakładania ich z powrotem. Jak więc widać, że dzięki najnowocześniejszym technologiom, mimo usunięcia zęba istnieje ratunek dla pustego miejsca po wyrwanym siekaczu czy trzonowcu.

Kiedy mamy zęby czujemy się pewni siebie i chętnie się uśmiechamy. Jeżeli jednak pojawi się jakiś problem i zęby trzeba usunąć ratunkiem może być protetyka zębów, dzięki której na miejsce dawnych zębów będziemy mieli sztuczne. Bez względu na to, czy zęby musiały zostać usunięte z powodu zaawansowanej próchnicy, nowotworów, czy też z powodu urazów mechanicznych, możemy udać się do stomatologa protetyka, który po wykonaniu specjalnego odlewu lub odcisku wykona nam odpowiednią protezę. Do wyboru będziemy jednak mieli albo zęby stałe, albo zęby ruchome. Każde z nich ma swoje wady i zalety i to, które z nich wybierzemy, zależy głównie od zasobności naszego portfela oraz od preferencji. Do wyboru wśród zębów sztucznych stałych mamy licówki, korony oraz mosty, natomiast z ruchomych to protezy częściowe lub pełne. Zarówno protezy stałe jak i ruchome są wykonane z różnych materiałów, jak na przykład mogą to być protezy porcelanowe, akrylowe czy też cyrkonowe. Bez względu jednak na to, jaką protezę będziemy mieli, na pewno na nowo będziemy mogli się uśmiechać.