Klinika stomatologiczna Zabrze

Higiena

Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwoli uniknąć większości możliwych problemów z jamą ustną i jej chorobami. Dobrze jest dbać nie tylko o same zęby, ale również dziąsła i przestrzenie między zębowe. Wszędzie tam mogą znajdować się szkodliwe zarazki, które powodują próchnicę, nieświeży oddech.

Mycie zębów po każdym posiłku nie bez powodu jest polecane przez specjalistów, ponieważ wtedy pozbywamy się jeszcze świeżych resztek jedzenia, a bakterie nie zdążą się namnożyć w naszej jamie ustnej. Należy taki nawyk powinien 'wejść nam w krew'.

Jak powstanie próchnica?

Próchnica – coraz częstsza przypadłość ludzi, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, jest zmorą wielu stomatologów. Czym jednak naprawdę jest próchnica i w jaki sposób powstaje? Jest to bakteryjna choroba zakaźna atakująca tkanki twarde zęba. Jest powodowana działaniem kwasów wytworzonych przez bakterie w płytce nazębnej podczas metabolizmu cukrów. Innymi słowy im więcej cukrów przyjmujemy tym gorzej dla naszych zębów. Można wyróżnić cztery główne czynniki przyczyniające się do powstawania próchnicy – bakterie, cukry, podatność zębów oraz czas. Jednak nawet jeśli wszystkie cztery będą miały miejsce, nie oznacza to wcale, że próchnica się pojawi. Podatność zębów na próchnicę jest cechą indywidualną, wynikającą zarówno z genetyki, jak i z otoczenia, w którym ktoś dorastał.

Specjalistyczne pasty do zębów

Klinika stomatologiczna Zabrze

Dobry stan dziąseł jest bardzo ważny dla zdrowia zębów. Słabe dziąsła zaczynają krwawić podczas szczotkowania, a z czasem zęby źle trzymające się w dziąsłach mogą zacząć się ruszać, a nawet wypadać. Dlatego bardzo ważne jest, żeby utrzymywać dziąsła w dobrym stanie. Jeżeli problemy z dziąsłami są niewielkie, to wówczas wystarczy stosować specjalistyczne pasty do zębów, które będą je wzmacniały, a jednocześnie nie będą działały drażniąco na słabsze dziąsła. Zdarza się jednak, że samo używanie odpowiednich past do zębów nie wystarcza, a wówczas trzeba skorzystać z bardziej specjalistycznego leczenia dentystycznego. W szczególnych wypadkach pomóc mogą dopiero zabiegi chirurgiczne przeprowadzane na dziąsłach.

W sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele różnych past do zębów. Za najlepsze pasty do zębów można uznać te, które są polecane przez dentystów. Wśród nich można wyróżnić pasty do zębów dla dzieci oraz pasty do zębów dla dorosłych i specjalistyczne pasty do zębów przeznaczone na przykład dla osób posiadających problemy z dziąsłami. Pasty do zębów dla dzieci posiadają zwykle dobry smak i atrakcyjny kolor po to, żeby dzieci chętnie z nich korzystały. Jednak są one jednocześnie pouczane o tym, że nie wolno im połykać past do zębów nawet, jeżeli posiadają one bardzo dobry smak. Natomiast pasty do zębów dla dorosłych mogą być bardziej lub mniej miętowe i przeznaczone dla wszystkich lub dla osób chcących wybielić swoje zęby.

Dodane: 06-06-2019 14:16